You are here

Team Alberta Competition Summary

Volleyball Alberta would like to congratulate Team Alberta on their recent accomplishments at the National Team Challenge Cup (NTCC) and High Performance Championships.  All the teams trained hard to prepare for these competitions.

The 16U Boys competed at the NTCC’s in Gatineau alongside the best teams from across Canada. They finished with a 3-1 record in pool play, then made it to the semi-finals against Ontario Black, and dropped the match three sets to one.  In the bronze medal game, Alberta were able to come out on top after a five set battle against BC Blue.

The 16U Girls' NTCC Championship was held in Richmond, BC. Team Alberta had two teams competing in this event. Alberta Blue had two wins and two losses during pool play, while Alberta Black had three wins and one loss.  Alberta Blue lost a heart breaking five set playoff match against BC Blue, while Alberta Black lost in straight sets to BC Red. Both Alberta squads would eventually face each other, with Alberta Black beating Alberta Blue for fifth place in the tournament.

The 17U Boys competed in the International Division at the High Performance Championships, in Fort Lauderdale, Florida. They were often playing against older teams, but held their own throughout the tournament, finishing with a 2-6 record.  The team’s two victories came over USA Youth Blue and USA Select teams.

Our 17U Girls were in the International Youth Division at the HP Championships. The team started the tournament strong with a straight sets victory over Club de Regatas from Lima, Peru, but then dropped their next four in hard fought matches. The girls closed out the tournament with a stronger finish, winning two of their next three matches, with victories over Team Saskatchewan and the Badger Region from Wisconsin.

The 18U Men competed in the International Division, and finished tenth out of twenty four teams sporting a 4-4 record.  The team came out of the gates slowly with losses against Team Saskatchewan and BC, but rallied back winning four of their next six matches. Their victories came against USA Selects Blue, USA Youth Blue, Manitoba, and Team Ontario 17’s.

The 18U girls played in the Women’s International Division, and had a grueling scheduled, playing three matches going five full sets.  Despite their challenges, the team managed to pull out wins against USA Junior White, Newfoundland and USA Youth Blue. They finished with a 3-5 record and a great overall competitive experience!

Congratulations to all the athletes and coaches!

Team Alberta 16U Boys

Uniform # Athlete Name Position
2 Jack Cochran Setter
30 Maxim Turgeon Middle
25 Christopher Byam Outside
24 Tyler Funk Outside
1 Dylan Van Spankeren Libero
21 Jens Watt Outside
20 Andrew Seguin Setter
22 Ethan Duffet Middle
29 Jordan Zadrozny Middle
19 Wyatt Turnbull Outside
27 Joel Nickel Outside
23 Bryce Neuls Outside
17 Colby Nemeth Alternate
28 Jake Kim Alternate

Coaches: Jace Richards & Sean McKay

Team Alberta Black (16U Girls)

Uniform # Athlete Name Position
1 Michela Alongi Libero
2 Mikayla Sherriffs Outside
3 Jaelle Ogilive Middle
4 Siarra Pless Outside Hitter
5 Mary Murray Setter
14 Julia Sprentz Middle
8 Vanessa Loos Outside Hitter
9 Brooklyn Wright Middle
10 Abigail Gruenhage Outside Hitter
11 Kara McIntyre Outside Hitter (Alternate)
12 Michelle Deng Setter
13 Amaya Perry Outside Hitter
6 Edan Wade Outside Hitter (Alternate)
15 Keawna Kroontje Outside Hitter

Coaches: Ian McIntyre & Kacey Otto

Team Alberta Blue (16U Girls)

Uniform # Athlete Name Position
16 Emileigh Inglis Outside Hitter
18 Makenna Woitas Setter
19 Delaney Patrick Middle
20 Jenna Gregg Setter (alternate)
21 Mariah Bereziuk Middle
22 Taylor McDonald Outside Hitter
23 Riley de Wit Outside Hitter
24 Tatiana Decore Middle (alternate)
25 Jayce Day Setter
26 LeeAnne Arnott Outside Hitter
27 Madison Adam Middle
28 Rachel Perry Outside Hitter
29 Julianna Truscott Outside Hitter
30 Danielle Dardis Middle

Coaches: Craig Wourms & Michelle Bodnarek

17U Women's Team Alberta Roster

Uniform # Athlete Name Position
4 Dora Komlodi Setter
14 Hayley McNaught Middle
5 Hope Kotun Outside Hitter
13 Jade Bussard Outside Hitter
7 Jessica Osczevski Outside Hitter
2 Journey Flewell Outside Hitter
10 Madi Stevens Outside Hitter
1 Megan Foxcroft Libero
11 Mikayla Benterud Middle
3 Natalie Bloemen Setter
6 Samantha Gagnon Outside Hitter
12 Dana Dunbar Middle

Coaches: Craig Marshall & Larissa Cundy

17U Men's Team Alberta Roster

Uniform # Athlete Name Position
14 Ayden Rust Middle
5 Cameron Kern Setter
18 Greg Kaliel Middle
10 Jayden Hiebert Outside Hitter
11 Micheal Ingstrup Outside Hitter
3 Mitchel Gorman Outside Hitter
4 Noah Campbell Outside Hitter
8 Noah Robertson Outside Hitter
9 Ross Bishop Middle
16 Ryan Adams Outside Hitter
7 Sam Elgert Setter
12 Tanner Piers Middle
13 Brody Kopec Outside Hitter
6 Benjamin Kennedy (alternate) Middle

Coaches: Keegan Kuhr & Jordan Taylor

Canada Games - 18U Women's Team Alberta Roster

Uniform # Athlete Name Position
15 Elizabeth (Lizzy) Reimer Middle
4 Elyse Hart Setter
11 Emma Kieftenbeld Outside Hitter
10 Jenae Eisler Libero
8 Julia Zonneveld Outside Hitter
5 Kacey Jost Outside Hitter
2 Lauryn Tremblay Outside Hitter
9 Lexis Peart Setter
3 Madison Marshall Outside Hitter
6 Marina Culo Middle
7 Milana Zivak Outside Hitter
13 Myja Wildenhoff Middle
1 Rayn Perry (alternate) Setter
14 Tabitha Martin (alternate) Middle

Coaches: Christine Smyth, Carolyn O'Dwyer, Jen Telfer

Canada Games - 18U Men's Team Alberta Roster

Uniform # Athlete Name Position
12 Caleb Funk Middle
5 Caleb Weiss Setter
8 Colm Guyn Setter
9 Hunter Stewart Outside Hitter
1 Jackson Brennan Setter
3 Jesse Elser Outside Hitter
7 Liam Huth Middle
10 Luis Lange Middle
4 Mathias Elser Outside Hitter
2 Matthew Neaves Outside Hitter
6 Mitchell Newman Outside Hitter
11 Reece Lehman Middle
15 Ryan Zachary Outside Hitter
14 Noah Campbell (alternate) Outside Hitter
13 Jordan Krause Outside Hitter

Coaches: Brock Davidiuk, Brad Poplawski, & Dale Johns