You are here

2018 Arctic Winter Games

The Arctic Winter Games is the world’s largest northern multi-sport and cultural event, and will have over 1,900 athletes, 250 officials, 100 cultural performers, and 2,000 volunteers. The Games include the participation of teams from Alaska, Yukon, Northwest Territories, Alberta North, Nunavut, Greenland, Yamal, Nunavik-Quebec, and Sapmi. The 2018 Games are being held in South Slave region of the North West Territories (Hay River & Fort Smith) March 17-24. 

Volleyball is one of the sports being held at the Games and Team Alberta North will be well represented, team rosters below. The Arctic Winter Games is broadcasting volleyball matches live on http://sportscanada.tv/awg/livestream-schedule 

Team Alberta North Women                                        Team Alberta North Men

#1 Tori Macooh, Spirit River                                            #4  Ryan Breen, Sexsmith
#2  Amy Chailler, Grande Prairie                                    #5  Andrew Fogle, Grande Prairie
#3  Hannah Potratz, Grande Prairie                               #6  Tyler Funk, Grande Prairie
#4  Taylor McDonald, Grande Prairie                              #7  Jacob Braun, Fort McMurray
#6  Rachel Perry, Grande Prairie                                    #9  Thomas Chmilar, Grande Prairie
#8  Vanessa Loos, Grande Prairie                                  #10 Bradley Noskey, Grande Prairie
#10 Emily Batt, Grande Prairie                                       #12 Levi Power-Fardy, Grande Prairie
#11 Stephanie Miller, Grande Prairie                              #13 Patrick Tuttle, Grande Prairie
#12 Ashley Rafferty, Peace River                                   #14 Josh Dumont, Grande Prairie
#15 Hayley McNaught, Woking                                      #15 Justice Bigstone-Cardinal, Wabasca
Coach: Erin Henning                                                      Coach: Hugh Bartlett

The Opening Ceremonies are being held on Sunday, March 18 and the first volleyball matches get underway on Monday.  The men will face off against Team Nunavut, while the women match up against the hosts, NWT. You can check tournament results and standings at https://awg2018.gems.pro, Alberta North results will be posted below.
Video Highlights - Day 1, Day 2, Day 3, Day 4, Day 5, Day 6
Photo Gallery

Men's Result:
Round Robin:

Alberta North (3) vs. Nunavut (0): 25-13, 25-12, 25-13
Alberta North (3) vs. Yukon (0): 25-8, 25-10, 25-10
Alberta North (3) vs. Alaska (0): 25-10, 25-5, 25-11
Alberta North (3) vs. North West Territories (0): 25-19, 25-10, 25-10
Alberta North (3) vs. Greenland (0): 25-10, 25-9, 25-9
Semi-Final: (Friday, March 23 @ 10:30am) Webcast
Alberta North (3) vs. Nunavut (0): 25-12, 25-12, 25-13

Final - Gold Medal (Saturday, March 24 @ 9:30am) Webcast
Alberta North (3) vs. North West Territories (0): 25-14, 25-14, 25-11

Women's Results
Round Robin:
Alberta North (3) vs. North West Territories (0): 25-7, 25-4, 25-10
Alberta North (3) vs. Alaska (0): 25-12, 25-18, 25-21
Alberta North (3) vs. Greenland (0): 25-10, 25-13, 25-8
Alberta North(3) vs. Nunavut (0): 25-11, 25-9, 25-13
Alberta North (3) vs. Yukon (0): 26-24, 25-12, 25-17
Semi-Final (Friday, March 23 @ 1:30pm) Webcast
Alberta North (3) vs. Nunavut (0): 25-10, 25-10, 25-16

Final - Gold Medal (Saturday March 24 @ 12:00pm) Webcast
Alberta North (2) vs. Alaska (3): 10-25, 25-21, 23-25, 25-23, 6-15