You are here

15U & 16U Girls

2023 Team Alberta Training Centre

Athlete Eligibility

Athletes from the following two age categories will be considered for the Team Alberta program:

  • Athletes born in September 2007 or later*. Athletes within the 16-month window AND in the same grade level as the program year (Grade 9) will be given the most consideration for eligibility for this program.
  • Athletes born in September 2006 or later* Athletes within the 16-month window AND in the same grade level as the program year (Grade 10) will be given the most consideration for eligibility for this program.

Program Goals

  • The goal of our provincial team program is to identify athletes who have the potential to develop and reach the next levels in our sport. This would include post-secondary, National Team programs and professional leagues.
  • To identify coaches that have potential to coach in a high-performance stream.
  • To help develop the athlete’s technical, tactical, physical and psychological skills by exposing them to enriched levels of training and competition.
  • To mentor, develop and educate coaches in a high-performance environment.
  • To provide opportunities for athletes and coaches to build their competence, character, confidence and leadership. To encourage/inspire athletes and coaches to reach the highest levels in our sport.
  • To prepare athletes and coaches for participation and success at the post-secondary and National Team levels as well as Western Canada Summer Games, Canada Summer Games, and the Canada Cup.

Physical Profile of a Team Alberta Athlete

The goals of our program cannot necessarily be met by simply examining the most skilled athletes at each level.  Identified athletes need to have the size and athleticism that are essential for success at the higher levels. Volleyball skills can be further refined as athletes get exposure and practice within our sport. 

Our High Performance Committee has researched and evaluated physical testing results from numerous sources to understand the base physical performance levels that athletes should possess for continued success in our sport. 

16U Female Team Alberta Athlete- Physical Profile (with recommended standards)

Standards updated by the High Performance Committee in October 2019
 
Position Reach  Block Jump  Spike Jump  Pro-Agility Test (seconds)
Setter 218.5 cm (7'2"= 86") 261.5 cm (8'7"= 103") 273 cm (8'11.5"= 107.5") 4.1
Middle 231 cm (7'7"= 91") 272 cm (8'11"= 107")  284.5 cm (9'4" = 112") 4.1
Outside 221 cm (7'3"= 87") 265 cm (8'8.5"= 104.5") 279 cm (9'2"= 110") 4.1
Libero        4.1

Please note: These standards are not the sole factor in athlete identification or selection. Athletes also need to demonstrate potential to be an elite athlete, a willingness to learn, a great attitude, decision making and leadership skills.

Identification/Program Pathway

  1. Club Coaches will receive an email asking for their athlete recommendations after the Premier 1 roster lock deadline.
  2. Recommended athletes will be invited to do the physical testing. Conducted tests include weight, height, seated height, standing reach, wingspan, grip strength, vertical jump (block, spike), Pro-Agility test. 
  3. Team Alberta staff will receive the list of the athlete recommendations and testing results to begin their evaluations at the Premier events.
  4. Testing and performance results  will be used to extend select athletes an offer to attend the ID Camp.
  5. Athletes will be evaluated at the ID Camp. Athletes not in attendance at the ID Camp may still move forward in the evaluation process.
  6. Team Alberta staff will continue to evaluate athletes in the Premier Season.
  7. Select Athletes will be invited to attend the Training Centre in the summer. 
  8. From the Training Camp, three teams of 12 athletes will be selected (for more information, please refer to the 2020 Team Alberta- Athlete Selection Policy) to represent Alberta at Canada Cup. 

Team Alberta Training Centres

The purpose of the Team Alberta Training Centre is to expose a larger number of athletes to advanced instruction in volleyball specific skills, fitness, mental, and physical preparation. The focus will be on technical and tactical training in all aspects of the game by both Provincial Team Coaches and guest coaches from around the province.  Athletes will attend the training centre before teams are selected to compete in Canada Cup.

15U & 16U Key Dates for 2023:

  • Physical Fitness Testing - January 27
  • ID Camp - March 25, Sylvan Lake
  • Training Centre - July 3 - 9, Saville Community Sports Centre
  • Team Tranining - July 10 - 18, Saville Community Sports Centre
  • Canada Cup Competition - July 19 - 23, Brock University and Canada Games Park

Financial Assistance Program

Athletes in financial need can apply to Volleyball Alberta for assistance via the Hugh Hoyles Scholarship Fund

Below is a list of other scholarships, grants, and programs that athletes may apply for:

  • Kid Sport Alberta: KidSport is a national not-for-profit organization that provides financial assistance for registration fees and equipment to kids aged 18 and under
  • JumpStart: Jumpstart funding helps families that need a financial hand with registration, equipment and/or transportation costs.

For more information on the Team Alberta program, please contact Derek Hemsley at dhemsley@volleyballalberta.ca  or call 780-415-1703 ext. 8

2023 Coaching Staff

2022 Team Alberta Training Centre

Team Alberta 15U Girls Edmonton Training Centre Athletes: Andrea Li, Ashlyn Gent, Berkley Maclean, Brooke Bergstrom, Brooke Fermaniuk, Chloe Penz, Dana Tanton, Hayden Hagel, Isabella Tano, Isabelle Hamel, Jade-Alexis Gauthier, Jaime Miller, Jensyn Brydon, Jessica Yang, Jorgie Cornish, Kallie Komori, Kenzi Steiner, Lauren Edlund, Lexi Jones, Leyton Balint, Lyla McKeage, Madge Prince, Meera Hameed, Mishynn Miller, Paige Hanzel, Scarlett Trefiak, Sofie Moore, Taia Freerksen

Team Alberta 16U Girls Edmonton Training Centre Athletes: Alandra Humbke, Allie McCracken, Arika Pullishy, Ashlyn Ceulemans, Avery Sim, Awien Ngor, Azalea Haji, breya twerdochlib, Carrie Mallett, Drew Tally, Emma Baxter, Faith Buffalo, Gini Andruko, Grace Reist, Hadley Ziemmer, Holly Palfy, Indira Germain, Kadison McLeod, Kaitlin Rolph, Kayden Klose, Keira Scharfenberg, Larkin Deitner, Madison Dyck, Mia Ozga, Natasa Maric, Naya Veljkovic-Nychka, Pyper Roos, Raven Ogbodu, Reid Adams, Rylee Warawa, Savannah Lambert, Sophie Paul, Stephanie Kendziora, Sydney Seida

Team Alberta 16U Girls Calgary Training Centre Athletes: Abbey Stannard, Adyson Kelly, Alexandra Schmidt-Roycroft, Aliyah Cruz, Amy Carver, Andrea Breaban, Anna Timmerman, Asha Hurkett, Ava Fontaine, Averi Penner, Becky Thiem, Cameron Gouw, Clare McKenzie, Ella Jarrett, Ella Layzell, Emma Thompson, Erin Noskey, Eva Dooks, Finley Welch, Grace Monaghan, Hannah Hurtubise, Ife Talibi, Isabella Hoy, Jayna Thulien, Julie Doef, Kayla Brasok, Keira Crellin, Lilah Pratt, Raelyn Conklin, Robyn Austin, Sarah Holowatuk, Sasha Pasloski, Stella McKenna, Taryn Sieben, Veronica Hmelevski

2022 Team Alberta Competition Teams

TEAM AB 15U Female

Result: Canada Cup, Tier 3 Championship Silver Medal

15U Team Alberta Women White  
1 - Bella Tano
2 - Leyton Bailant
3 - Hayden Hagel
4 - Jade Gauthier
5 - Ashlyn Gent
6 - Kallie Komori
7 - Andrea Li 
8 - Lauren Edlund 
9 - Brooke Fermaniuk
10 - Mishynn Miller
11 - Berkley MacLean 
12 - Chloe Penz
13 - Jorgie Cornish
14 - Kenzie Steiner
Head Coach - Ken Briggs
Assistant Coach - Madison Hoppus

TEAM AB SOUTH 16U Female

Result: Canada Cup, Tier 3 Championship 4th

16U Team Alberta Women Black  
15 - Anna Timmerman
16 - Adyson Kelly 
17 - Ava Fontaine
18 - Asha Hurkett
19 - Robyn Austin
20 - Stella McKenna
21 - Hannah Hurtubise
22 - Averi Penner
23 - Ella Jarrett
24 - Abbey Stannard 
25 - Sasha Pasloski
26 - Emma Thompson
27 - Julie Doef
28 - Keira Crellin
Head Coach - Beth Vinnell
Assistant Coach - Grace McKale

TEAM AB NORTH 16U Female

Result: Canada Cup, Tier 3 Championship Bronze Medal

16U Team Alberta Women Blue  
1 - Hadley Ziemmer
2 - Sophie Paul
3 - Reid Adams 
4 - Avery Sim
5 - Ashlyn Ceulemans
6 - Indira Germain
7 - Awien Ngor 
8 - Naya Veljkovic-Nychka
9 - Keira Scharfenberg 
10 - Sydney Seida
11 - Azalea Haji
12 - Madison Dyck
13 - Savannah Lambert 
14 - Raven Ogbodu
Head Coach - Tashie Macapagal
Assistant Coach - Presly Austin

2021 Team Alberta Training Centre

Calgary Training Centre Athletes

Christine Abu, Erika Bang, Jessica Bergstrom, Piper Bullivant, Amy Carver, Kaycee Conan, Keira Crellin, Eva Dooks, Lauren Edlund, Olivia Edlund, Keira Gent, Veronica Hmelevski, Anna Howard, Hannah Hurtubise, Korey Jenkins, Kiara Keibel, Jade Longlad, Chichi Makasi, Daisy Olsen, Averi Penner, Dylan Sandu, Lexy Schmidt-Roycroft, Kourtney Serfas, Kaya Singha, Isabella Stothart, Ife Talibi, Lauren Wagner, Jordan Wallace, Evangeline Zeyha. Head Coach: Reid Brodie, Assistant Coach: Mariah Walsh.

Edmonton Training Centre Athletes

Gini Andruko, Talia Bennett, Halle Blocha, Jensyn Brydon, Maddie Dezetter, Ronnie Dickson, Daniela Falaye, Anya Fehr, Abagayle Guezen, Misha Hameed, Isabelle Hamel, Lily Hamilton, Sophia Hansen, Elliot Hope, Ava Johnson, Georgia Johson, Kate Johnson, Lydia Johnson, Kyla Karach, Megan Kendziora, Stephanie Kendziora, Alexa Landmark, Samantha Langdon, Rachel Mallett, Natasa Maric, Katelyn Mazurkewich, Allie McCracken, Serena Opal, Kiera Sharfenberg, Jenna Steacy, Breya Twerdochlib, Taryn Watson. Head Coach: Tashie Macapagal, Assistant Coach: Tessa Hill.

2019 Team Alberta Training Centre

Congratulations to the following athletes who have been selected to the Team Alberta program.  These athletes will be at the Team Alberta Training Centre from July 2th - 7th

15U Athletes

Avery Anderson, Narelle Arnold, Sheridan Coninx, Dominique Desautels, Olivia Edlund, Daniela Falaye, Sophie Ferguson, Nalaina Funk, Kristin Gilmour, Grace Haws, Carlee Heidebrecht, Lailatu Ibrahim, Laila Johnston, Brooklyn Knoch, Taylor Lougheed, Marlyn Ma, Brooke Malek, Ellie Masters, Peighton Melton, Robyn Mclean, Emma Morrison, Hattie Ogden, Issy Robertshaw, Paige Roslinsky, Kate Schneider, Emelie Silovs, Danielle Smith, Kasandra Trenke, Madeleine Vincett, Taylor Wright

16U Athletes

Kallie Ball, Ava Beisla, Jillian Bieraugle, Maryn Boldon, Emma Brooks, Arden Butler, Abigail Carter Wilson, Faith Christensen, Heather Del Pero, Jayden Easingwood, Kinna Fisher, Kara Frith, Kaylee Glanville, Tielle Hagel, Jada Hamer, Taylor Hart, Ella Hornby, Maya Jovanovic, Hayley Kennedy, Andi Krawec, Sophie Krupp, Ashley Lockwood, Morgan McKale, Tanisha McQueen, Isla Olesen, Kinleigh Pate, Lyndsey Peltzer, Lana Pralica, Annika Radke, Kyra Rawlusyk, Jenna Rivard, Sona Sajeev, Tyra Sharuga, Payton Shimoda, Samantha Silva, Jailyn Stouffer, Kaylyn Tanton, Mary Thiessen, Emma Thompson, Kindigo Watson, Shynelle Woroniuk, Sarah Zonneveld. 

2019 Team Alberta 15U Competition Teams

Team Alberta White
# Athlete Name Position
1 Dani Smith Setter
2 Dominique Desautels Middle
3 Robyn McLean Libero
4 Issy Robertshaw Setter
7 Kasandra Trenke Middle
8 Laila Johnston  Outside
9 Emma Morrison Outside
10 Narelle Arnold Outside
11 Sheridan Coninx  Middle
12 Emelie Silovs Outside
13 Madeleine Vincett Middle
14 Laila Ibrahim Outside
5 Renee Jodoin Alternate
15 Sophie Ferguson Middle

2019 Team Alberta 16U Competition Teams

Team Alberta Black 
# Athlete Name Position
1 Shynelle Woroniuk Outside
2 Andi Krawec Outside
3 Ashley Lockwood Middle
4 Kara Frith Middle
5 Taylor Hart Outside
6 Kinna Fisher Setter
8 Kylee Glanville  Outside
9 Faith Christensen Middle
10 Lana Pralica Middle
11 Jada Hamer  Outside
13 Morgan McKale Outside
15 Tielle Hagel Setter
7 Ellie Masters Alternate
12 Tanisha McQueen Alternate
Team Alberta Blue
# Athlete Name Position
17 Maryn Bolden Outside
20 Payton Shimoda Setter
21 Sona Sajeev Middle
22 Brooke Malek Libero
24 Kindigo Watson Outside
25 Jailyn Stouffer Middle
26 Arden Butler Outside
27 Jenna Rivard Middle
28 Isla Olesen Middle
29 Emma Brooks Midde
30 Mary Thiessen Outside
32 Sarah Zonneveld Setter
16 Hattie Ogden Alternate
18 Tyra Sharuga Alternate

2019 Western Canada Summer Games Team

Coaches: Carolyn O'Dwyer, Sammy Fraser, Sandra Lamb
# Athlete Name Position
6 Kinna Fisher Setter
8 Kylee Glanville  Outside
9 Faith Christensen Middle
10 Lana Pralica Middle
11 Jada Hamer  Outside
17 Maryn Bolden Outside
21 Sona Sajeev Middle
22 Brooke Malek Libero
26 Arden Butler Outside
27 Jenna Rivard Middle
30 Mary Thiessen Outside
32 Sarah Zonneveld Setter

2018 Team Alberta 16U Competition Teams

 Team Alberta Black
# Athlete Name Position
2 Jayden Dixon Libero
3 Abigail Weiss Setter
4 Madison Macfie Outside Hitter
5 Megan McDonald Setter (Alternate)
6 Grace Coulter Outside Hitter
7 Avery Bates Middle
8 Megan Harley Outside Hitter
9 Sarah Heupel Outside Hitter (Alternate)
10 Lauren Kauffeldt Outside Hitter
11 Kendra Kern Setter
12 Scarlett Gingera Outside Hitter
14 Kaylee Plouffe Middle
15 Lauren Tensen Middle
16 Polina Golovina Outside Hitter
Team Alberta Blue
# Athlete Name Position
1 Mackenzie Logan Middle
2 Petra Jurcak Libero
3 Evelyn Kath Setter
4 RaeAnna Armbruster Rightside
5 Ashley Krause Outside Hitter (alternate) 
6 Madison Hoppus Outside Hitter
7 Jordyn Sealock Outside Hitter
8 Sophie Reed Rightside
9 Avery Burgar Middle 
10 Kendall Tanner Middle/OH (Alternate)
11 Nora Kotun Outside Hitter
12 Rachel Perry Outside Hitter
13 Olivia Clague Middle
14 Edan Wade Setter
 Team Alberta White
# Athlete Name Position
1 Jessie Shang Outside Hitter
2 Brooke Malek Libero
3 Lana Pralica Middle
12 Sarah Zonneveld Setter
5 Payton Shimoda Setter/Libero (alternate) 
6 Kinna Fisher Setter
7 Jada Hamer Rightside
8 Kylee Glanville Outside Hitter
9 Mary Thiessen Outside Hitter
10 Sona Sajeev Middle/OH
11 Faith Christensen Middle
13 Shynelle Woroniuk Outside Hitter
14 Mya Scoble Rightside (alternate)
15 Makenna Hogg Middle/OH